VO2MAX-NAUWKEURIGHEID VAN WEARABLES
Hoe nauwkeurig is VO2max van een wearable? Wat het bewijs zegt
Hoe nauwkeurig is VO2max van een wearable?
Het onafhankelijke bewijs op deze pagina omvat acht validatiestudies van Apple Watch- en Garmin-modellen, niet elke wearable. WHOOP presenteert interne labvalidatie voor zijn huidige schatting, terwijl Oura een andere Cardio Capacity-methode en een experimentele automatische modus beschrijft. Die bewijzen zijn niet uitwisselbaar: gebruik je wearable-getal als persoonlijke trend en meet wanneer het getal ertoe doet.
Waarmee een wearable-schatting wordt vergeleken
VO2max is de grootste hoeveelheid zuurstof die je lichaam in één minuut kan gebruiken bij maximale inspanning. Het wordt uitgedrukt in milliliter zuurstof per kilogram lichaamsgewicht per minuut (ml/kg/min). De referentie om het te meten is het lab: je rent of fietst tot je niet meer kunt, terwijl een masker en een gasanalysator de zuurstof meten die je in- en uitademt. Een wearable kan dat niet. Hij schat de VO2max uit hartslag, beweging, tempo en gegevens over jou, dus de vraag is hoe dicht de schatting in de buurt komt.
Studies geven het antwoord op verschillende manieren. Het gemiddelde verschil, ook bias genoemd, laat zien of een wearable gemiddeld te laag of te hoog meet. De gemiddelde absolute procentuele fout, of MAPE, laat zien hoeveel een enkele meting gemiddeld afwijkt, zonder naar de richting te kijken. De overeenkomstgrenzen zijn het bereik waarin ongeveer 95% van de verschillen van afzonderlijke metingen valt, dus ze laten zien hoe breed de spreiding is. Twee wearables kunnen hetzelfde gemiddelde verschil hebben en een heel andere spreiding.
Deze gids leest 8 studies: drie over de Apple Watch en vijf over Garmin. We gebruiken de woorden van de auteurs. Als een artikel een apparaat nauwkeurig noemt, is dat het oordeel van de auteurs aan de hand van hun eigen maatstaf, niet het onze.
Hoe de Apple Watch zijn schatting maakt
De ondersteuningspagina van Apple zegt dat een Apple Watch Series 3 of nieuwer de VO2max schat met de hart- en bewegingssensoren tijdens een buitentraining wandelen, hardlopen of hiken[1]. Binnentrainingen tellen niet mee[1]. De schatting houdt ook rekening met je leeftijd, geslacht, gewicht, lengte en medicijnen die je hartslag kunnen beïnvloeden[1]. Apple ondersteunt een bereik van 14 tot 65 ml/kg/min[1].
Apple zegt dat bepaalde aandoeningen of medicijnen die je hartslag beperken tot een overschatting kunnen leiden[1].
- 1. Apple Support: Track your cardio fitness levels gecontroleerd 30 oktober 2026
Apple Watch tegenover een labtest: drie studies
In de eerste studie uit Dublin, gepubliceerd in 2025, werden 28 volwassenen geanalyseerd (30 geworven, twee bereikten hun maximale inspanning niet). De meeste droegen een Series 9 of Ultra 2. Het horloge mat gemiddeld 6,07 ml/kg/min lager dan de labtest, en een enkele meting week gemiddeld 13,31% af[2]. De overeenkomstgrenzen liepen van 6,11 boven de labwaarde tot 18,26 eronder[2].
Dezelfde groep testte de Series 10 en publiceerde in 2026. Van 40 volwassenen werden er 35 geanalyseerd, met een gemiddelde leeftijd van ongeveer 23 jaar. Het horloge mat gemiddeld 6,25 ml/kg/min lager dan het lab, een enkele meting week gemiddeld 13,2% af en de overeenkomstgrenzen liepen van 18,23 eronder tot 5,73 erboven[3]. Het horloge plaatste 5 van de 35 mensen (14%) in hun juiste fitheidspercentielband en nog eens 12 (34%) hooguit één band ernaast[3]. De auteurs noemen de overeenkomst voor een individu slecht en zien nut voor onderzoek naar groepen[3].
Een kleinere studie met 19 volwassenen van 18 tot 63 jaar testte de Series 7 tegen een labtest op een fietsergometer, een hometrainer. Het labgemiddelde was 45,88 ml/kg/min en het horlogegemiddelde 41,37. Een enkele meting week gemiddeld 15,79% af en de auteurs noemen de betrouwbaarheid slecht[4].
De studies verschillen in meer dan het horloge. Het team uit Dublin gebruikte een labtest op een loopband. De Series 7-studie gebruikte een fiets voor de labtest en nam de schatting van het horloge na een run buiten[4]. We trekken uit dat verschil geen richting. Alle drie plaatsen het horloge gemiddeld onder het lab, maar de omvang verschilt en drie studies zijn weinig.
| Studie | Horloge | Geanalyseerde mensen | Gemiddeld verschil met het lab | Gemiddelde grootte van een individuele fout (MAPE) |
|---|---|---|---|---|
| Lambe et al., 2025 | Vooral Series 9 en Ultra 2 | 28 van 30 volwassenen, gemiddelde leeftijd ongeveer 32 jaar | 6,07 ml/kg/min lager | 13,31% |
| Lambe et al., 2026 | Series 10 | 35 van 40 volwassenen, gemiddelde leeftijd ongeveer 23 jaar | 6,25 ml/kg/min lager | 13,2% |
| Caserman et al., 2024 | Series 7 | 19 volwassenen, van 18 tot 63 jaar | Labgemiddelde 45,88, horlogegemiddelde 41,37 ml/kg/min | 15,79% |
- 2. Lambe et al., PLoS ONE, 2025: Investigating the accuracy of Apple Watch VO2 max measurements, a validation study gecontroleerd 30 oktober 2026
- 3. Lambe et al., Mayo Clinic Proceedings: Digital Health, 2026: Accuracy of VO2 max estimates from Apple Watch Series 10 gecontroleerd 30 oktober 2026
- 4. Caserman et al., JMIR Biomedical Engineering, 2024: Assessing the accuracy of smartwatch-based estimation of maximum oxygen uptake using the Apple Watch Series 7 gecontroleerd 30 oktober 2026
Bij wie de Apple Watch ernaast zit en wat de studies niet kunnen zeggen
Er zijn weinig gegevens met bron hierover. Caserman en collega’s concluderen dat de Apple Watch de VO2max overschat bij mensen met een lage fitheid en onderschat bij mensen met een uitstekende fitheid[5]. Apple zegt dat bepaalde aandoeningen of medicijnen die je hartslag beperken tot een overschatting kunnen leiden[6].
In de Dublinse studie van 2026 verdeelden de auteurs de 35 mensen achteraf om patronen te zoeken en noemen die verdelingen post hoc, verkennend en hypothesevormend. Bij de 25 mensen op of boven het 80e fitheidspercentiel mat het horloge gemiddeld 7,79 ml/kg/min lager dan het lab. Bij de 10 mensen op of onder het 70e percentiel mat het 2,41 lager[7].
Hetzelfde artikel meldt een groter gemiddeld verschil bij de 18 vrouwen (8,55 lager) dan bij de 17 mannen (3,82 lager). Het merkt ook op dat 16 van de 18 vrouwen en 9 van de 17 mannen op of boven het 80e fitheidspercentiel zaten en dat in hun regressie noch geslacht noch fitheidsniveau op zichzelf met het verschil samenhing[7]. In deze steekproef zijn geslacht en fitheid niet te scheiden, dus ze laat geen verschil tussen de geslachten zien dat we kunnen beweren.
De geteste mensen zijn vaak fit. In de studie van 2025 werden 21 van de 30 geworven volwassenen ingedeeld als “Superior” of “Excellent” in fitheid, en de auteurs schrijven dat weinig mensen met een lage fitheid bereid waren een maximale test te doen[8]. Daarom zeggen de studies weinig over mensen met een lage fitheid. Kort gezegd: bij vooral fitte volwassenen mat de Apple Watch gemiddeld te laag, en het bewijs over wie het meest ernaast zit is dun.
- 5. Caserman et al., JMIR Biomedical Engineering, 2024: Assessing the accuracy of smartwatch-based estimation of maximum oxygen uptake using the Apple Watch Series 7 gecontroleerd 30 oktober 2026
- 6. Apple Support: Track your cardio fitness levels gecontroleerd 30 oktober 2026
- 7. Lambe et al., Mayo Clinic Proceedings: Digital Health, 2026: Accuracy of VO2 max estimates from Apple Watch Series 10 gecontroleerd 30 oktober 2026
- 8. Lambe et al., PLoS ONE, 2025: Investigating the accuracy of Apple Watch VO2 max measurements, a validation study gecontroleerd 30 oktober 2026
Garmin: vijf studies en geen eenduidige richting
De pagina van Garmin zegt dat de Garmin Human Performance Lab-engine van je horloge de VO2max schat tijdens je run, door je tempo af te zetten tegen hoe hard je lichaam werkt, en dat je loopt zoals je normaal zou doen, zonder speciale fitheidstest[9].
Een studie naar de Forerunner 920XT met 24 volwassenen vond een MAPE van 7,3% en een significante onderschatting, en de auteurs concludeerden dat de geteste apparaten geen geldige resultaten gaven en waarschijnlijk niet nauwkeurig genoeg waren voor sport of gezondheidszorg[10]. Een studie naar de fēnix 6 met 19 volwassenen vond een MAPE van 7,05% en een overeenkomstscore van 0,73 (een score waarbij 1 een perfecte overeenkomst betekent), en aan de hand van hun eigen maatstaven, een MAPE onder 10% en een score boven 0,7, oordeelden de auteurs dat het horloge nauwkeurig was[11].
Een studie naar de Forerunner 230 met 44 volwassenen, 22 vrouwen en 22 mannen, oordeelde dat het horloge bij beide geslachten nauwkeurig was, maar meldde grote toevalsfouten en raadde voorzichtigheid aan[12]. Een studie naar de Forerunner 265 met 20 mensen die trainden voor een halve marathon vond dat het horloge hoger aangaf dan de test, 43,95 tegen 41,10 ml/kg/min aan het begin, een significant verschil. De MAPE lag onder 10% en de auteurs zeggen dat het horloge kan helpen om algemene fitheidstrends te volgen[13].
Een studie naar de Forerunner 245 met 24 jonge, getrainde mannelijke voetballers vond een MAPE van 5,58% na een warming-uprun en raadde minstens twee runs aan[14]. Het is een kleine groep, dus het zegt niet wat je aan je eigen pols kunt verwachten.
Een review uit 2025 van 13 studies, de meeste met Garmin-horloges die het algoritme van Firstbeat gebruiken, vond de wearables geldig of acceptabel voor VO2max in 7 ervan. De auteur vindt het gebruik in de duurtopsport twijfelachtig en zegt dat twee of meer runs de validiteit kunnen verbeteren, maar dat meer onderzoek nodig is[15].
De richting verschilt dus per model, groep en test: één studie vond een onderschatting, een andere vond waarden boven de test en twee oordeelden dat het horloge nauwkeurig was. Geen van deze studies zette een Garmin en een Apple Watch op dezelfde mensen, en we vonden er geen, dus de cijfers op deze pagina zijn geen ranglijst van merken.
| Studie | Horloge | Mensen | Gemiddelde grootte van een individuele fout (MAPE) | Wat de auteurs melden |
|---|---|---|---|---|
| Passler et al., 2019 | Forerunner 920XT | 24 volwassenen | 7,3% | Significante onderschatting; de apparaten gaven geen geldige resultaten |
| Carrier et al., 2025 | fēnix 6 | 19 volwassenen, actief en zittend | 7,05% | Nauwkeurig bevonden volgens hun maatstaven |
| Snyder et al., 2021 | Forerunner 230 | 44 volwassenen, 22 vrouwen en 22 mannen | Niet in de samenvatting | Nauwkeurig bevonden bij beide geslachten; grote toevalsfout |
| Howard et al., 2026 | Forerunner 265 | 20 mensen in training voor een halve marathon | Onder 10% | Gaf meer aan dan de test: 43,95 tegen 41,10 ml/kg/min |
| Duking et al., 2024 | Forerunner 245 | 24 jonge, getrainde mannelijke voetballers | 5,58% na een run | Minstens twee runs aanbevolen |
- 9. Garmin Technology: VO2 max gecontroleerd 20 oktober 2026
- 10. Passler et al., International Journal of Environmental Research and Public Health, 2019: Validity of wrist-worn activity trackers for estimating VO2max and energy expenditure gecontroleerd 30 oktober 2026
- 11. Carrier et al., Sensors, 2025: Validation of aerobic capacity (VO2max) and pulse oximetry in wearable technology gecontroleerd 30 oktober 2026
- 12. Snyder et al., Journal of Strength and Conditioning Research, 2021: Comparison of the Polar V800 and the Garmin Forerunner 230 to predict VO2max gecontroleerd 30 oktober 2026
- 13. Howard et al., Journal of Medical Engineering & Technology, 2026: Validity of the Garmin Forerunner 265 to predict VO2max and race performance times gecontroleerd 30 oktober 2026
- 14. Duking et al., Journal of Sports Science and Medicine, 2024: Assessment of maximum oxygen uptake in elite youth soccer players, smartwatch technology compared with respiratory gas analysis gecontroleerd 30 oktober 2026
- 15. Zeleznik Mezan, Frontiers in Sports and Active Living, 2025: Accuracy of wearables for determining the maximal oxygen uptake and lactate threshold, a qualitative systematic review gecontroleerd 30 oktober 2026
WHOOP en Oura: andere methoden, ander bewijs
WHOOP beschrijft drie lagen voor de VO2max-schatting: een passief model, een model met GPS en een gekalibreerde schatting. De waarde wordt wekelijks bijgewerkt; het passieve model gebruikt minstens 14 herstelmetingen in de afgelopen 21 dagen, en het GPS-model een buitenrun van minstens 15 minuten in de afgelopen 90 dagen. Een labwaarde kan handmatig worden ingevoerd[16]. WHOOP rapporteert interne kruisvalidatie tegen 248 maximale loopbandtests met gasanalyse. Dat is een rapport van de fabrikant, geen van de onafhankelijke Apple- of Garmin-studies hierboven[16].
Oura noemt Cardio Capacity een leeftijdsgecorrigeerde schatting. De algemene methode begint met profielgegevens en kan een wandeltest van zes minuten buiten gebruiken, met locatie, afstand en hartslag van je telefoon; deze test kan niet op een loopband worden gedaan. Je kunt ook een laboratoriumwaarde of een waarde van een vertrouwde wearable handmatig invoeren[17].
Oura Labs beschrijft daarnaast een experimentele automatische VO2max-modus voor ingeschreven gebruikers die een wandeltest kan vervangen met kwalificerende GPS-trainingen[18]. Deze methoden en het bewijs zijn niet uitwisselbaar. We voegen daarom geen onafhankelijk nauwkeurigheidscijfer voor WHOOP of Oura toe en dragen de Apple- of Garminresultaten niet over op alle wearables.
- 16. WHOOP Locker: How accurate is WHOOP VO2 Max? gecontroleerd 31 oktober 2026
- 17. Oura Help: Cardio Capacity (VO2 Max) gecontroleerd 31 oktober 2026
- 18. Oura Help: Oura Labs automatic VO2 max gecontroleerd 31 oktober 2026
Hoe je een wearable-getal gebruikt
Dit is ons advies, geen bevinding uit deze studies. Gebruik de VO2max van een wearable om je eigen getal over weken te volgen, en vergelijk het niet met het apparaat van iemand anders of met een labresultaat. De auteurs van de Forerunner 265-studie zeggen dat het apparaat kan helpen om algemene fitheidstrends te volgen[19], en de Dublinse auteurs zien de Apple Watch als nuttiger voor onderzoek naar groepen dan voor individuele metingen[20].
Controleer de voorwaarden die de fabrikant noemt. Apple telt alleen buitentrainingen wandelen, hardlopen en hiken mee en zegt dat aandoeningen of medicijnen die je hartslag beperken tot een overschatting kunnen leiden[21].
Als het getal ertoe doet, voor een doel of een raceplan, meet dan in plaats van op een schatting te vertrouwen: een labtest of een veldtest zoals de 12 minuten durende Cooper-run. De VO2max-calculator onder het antwoord zet een Cooper-afstand om in VO2max, en de gidsen onderaan deze pagina behandelen de Cooper-test en hoe je je getal verbetert.
Wil je zien wat een VO2max-getal over je leeftijd zegt, dan schat de fitnessleeftijd-calculator een fitnessleeftijd uit een VO2max die je invult, of uit een Cooper-afstand, plus je leeftijd en geslacht. Het is een korte schatting uit weinig gegevens, geen medische test, en wat je invult wordt niet opgeslagen.
- 19. Howard et al., Journal of Medical Engineering & Technology, 2026: Validity of the Garmin Forerunner 265 to predict VO2max and race performance times gecontroleerd 30 oktober 2026
- 20. Lambe et al., Mayo Clinic Proceedings: Digital Health, 2026: Accuracy of VO2 max estimates from Apple Watch Series 10 gecontroleerd 30 oktober 2026
- 21. Apple Support: Track your cardio fitness levels gecontroleerd 30 oktober 2026
Hoe Complete een wearable-getal behandelt
Complete begint bij je langetermijndoelen: spier opbouwen, vet verliezen, je cardio verbeteren, sterker worden, je algemene gezondheid verbeteren of atletischer worden. VO2max is een van de getallen die het volgt. Het haalt een meting uit een labtest die je importeert, een Complete-test die je doet, een waarde die je invoert of Apple Health.
Een meting van de Apple Watch kan binnenkomen via Apple Health wanneer HealthKit die heeft. Op het scherm om handmatig een meting toe te voegen kun je een waarde kiezen en invoeren als WHOOP, Oura, Garmin, COROS of een andere bron. Een WHOOP- of Oura-herstelverbinding importeert hun VO2max niet automatisch naar dit scherm.
De Complete-loopbandtest begint met tien minuten warming-up, daarna gaat de loopband elke twee minuten 1 km/u omhoog tot je de snelheid niet meer kunt volhouden. Heb je een wearablemeting van de afgelopen 90 dagen, van een Apple Watch, WHOOP, COROS of Garmin, dan vergelijkt Complete die met je testresultaat. Liggen de twee getallen 7,0 ml/kg/min of minder uit elkaar, dan markeert Complete ze als consistent. Liggen ze verder uit elkaar, dan bewaart Complete je testresultaat en stelt het voor de test te herhalen of een labtest te doen voordat je het verschil als opgelost beschouwt. Het neemt nooit het gemiddelde van de twee getallen, en een wearablemeting van meer dan 90 dagen oud wordt niet vergeleken.
Voor de VO2max die Complete als je huidige getal toont, kijkt het naar de metingen van de afgelopen 12 maanden en rangschikt ze naar hoe ze zijn verkregen: eerst een labrapport, dan een Complete-test die je hebt toegepast, dan de nieuwste meting uit een andere bron, zoals een wearable. Het is een productregel die een test die je zelf deed boven een schatting plaatst. Het is geen nauwkeurigheidsclaim. We doen geen nauwkeurigheidsclaim over een VO2max-getal in Complete, en de marge van 7,0 is een signaal om opnieuw te controleren, geen maat voor hoe nauwkeurig elk getal is.
Veelgestelde vragen
Hoe nauwkeurig is de VO2max van de Apple Watch?
In drie studies tegen een labtest lag het gemiddelde van de Apple Watch in alle drie onder het labgemiddelde. In de twee grotere Dublinse studies, met vooral fitte volwassenen, mat hij gemiddeld ongeveer 6 ml/kg/min lager, en een enkele meting week gemiddeld 13% af. Een kleinere studie met 19 volwassenen vond een gemiddelde fout van 15,79%.
Overschat of onderschat de Apple Watch de VO2max?
In deze studies mat hij gemiddeld te laag. De auteurs van één studie concluderen dat hij de VO2max overschat bij mensen met een lage fitheid en onderschat bij mensen met een uitstekende fitheid. Apple zegt dat bepaalde aandoeningen of medicijnen die je hartslag beperken tot een overschatting kunnen leiden.
Hoe nauwkeurig is de VO2max van Garmin?
De studies zijn het niet eens. Een studie naar de Forerunner 920XT vond een significante onderschatting, met een MAPE van 7,3%. Een studie naar de fēnix 6 vond een MAPE van 7,05% en oordeelde dat het horloge nauwkeurig was. Een studie naar de Forerunner 265 vond waarden boven de test. Elk gebruikte een ander horloge en een andere groep.
Is de VO2max van WHOOP nauwkeurig?
WHOOP rapporteert interne kruisvalidatie tegen 248 maximale loopbandtests met gasanalyse. Onze PubMed-zoektocht identificeerde geen externe, peer-reviewed validatie. Daarom vergelijken we het fabrikantonderzoek niet met de Apple Watch- en Garmin-studies en behandelen we het niet als garantie voor elk lid.
Hoe werkt Cardio Capacity van Oura?
Oura beschrijft Cardio Capacity als een leeftijdsgecorrigeerde schatting. De algemene methode gebruikt profielgegevens en kan een wandeltest van zes minuten buiten gebruiken met locatie, afstand en hartslag van je telefoon. Oura Labs beschrijft daarnaast een experimentele automatische modus voor kwalificerende GPS-trainingen.
Wat is nauwkeuriger voor VO2max, Apple Watch of Garmin?
Dat kunnen we niet zeggen. We vonden geen studie die beide op dezelfde mensen testte, en de studies die we lazen verschillen in model, groep en labtest. Daarom zet deze pagina geen merk of wearable voorop.
Waarom wijkt de VO2max van mijn wearable af van een labtest?
Een wearable schat uit hartslag, beweging en persoonlijke gegevens tijdens bepaalde trainingen, terwijl een labtest de zuurstof meet die je op je limiet gebruikt. Apple telt alleen wandelingen, runs en hikes buiten mee; Oura beschrijft een wandeltest van zes minuten die niet op een loopband kan worden gedaan. De studies vonden gemiddelde verschillen en een brede spreiding in individuele metingen.
Wat doet Complete als mijn test en mijn wearable het niet eens zijn?
Doe je de Complete-loopbandtest en heb je een wearablemeting van de afgelopen 90 dagen, dan vergelijkt Complete ze voor Apple Watch, WHOOP, COROS of Garmin. Bij 7,0 ml/kg/min of minder markeert het ze als consistent. Liggen ze verder uit elkaar, dan bewaart het je testresultaat en stelt het voor de test te herhalen of een labtest te doen. Het neemt nooit het gemiddelde van de twee getallen.
Kan ik de VO2max van mijn Garmin, WHOOP of Oura aan Complete toevoegen?
Op het scherm om handmatig een meting toe te voegen kun je een waarde kiezen en invoeren als Garmin, WHOOP, Oura, COROS of een andere bron. Een Apple Health-sample komt alleen binnen wanneer HealthKit die heeft. Een herstelverbinding met WHOOP of Oura importeert hun VO2max niet automatisch.